Letní škola Homo Economicus ukázala dětem svět obchodu
14. 7. 2025
Letní škola Homo Economicus nabídla dětem zážitkovou výuku formou her, praktických workshopů, jazykových lekcí i exkurzí. Program byl rozdělen podle věku účastníků a každý den měl své ekonomické téma – od základů trhu přes obchod se surovinami až po dopady dopravy na životní prostředí. Děti také sbíraly herní měnu „Spořílek“, kterou na konci týdne uplatnily v dražbě odměn. Letní škola se letos uskutečnila už počtrnácté, a to v týdnu od 7. do 11. července.
„Zajímavé pro mě bylo dozvědět se, jak se pepř dostával do Plzně. Následně jsme si sami vymýšleli obchodní trasy budoucnosti. Bylo to jako být opravdový obchodník i cestovatel zároveň,“ řekla patnáctiletá Ema z Plzně. „Hodně mě zaujalo, jak to dřív chodilo v ceších a také to, že řemeslníci museli dodržovat přísná pravidla. Nejvíc mě ale bavilo, když jsme si sami zkoušeli navrhnout vlastní řemeslo budoucnosti a přemýšleli, kolik si takový řemeslník vydělá,“ popsal své zážitky dvanáctiletý Štěpán z Chebu.
Každý den byl zaměřený na jiné téma – například pondělí se neslo ve znamení základů ekonomie a fungování trhů, úterý přiblížilo cechy, řemeslné právo i obchodní cesty koření, a středa děti zavedla na putování napříč Evropou s důrazem na historii dopravy. Nechyběly ani lekce angličtiny či hra „na řemesla a obchod“, která dětem pomohla pochopit propojení mezi výrobou a trhy.
Čtvrtek patřil tradiční společné exkurzi – děti z Plzně i Chebu navštívily Pivovarské muzeum, kde se zapojily do programu Zapomenutá řemesla, získaly tovaryšský list a prohlédly si také Plzeňské historické podzemí. Pátek se nesl ve znamení státnic – starší děti zpracovávaly mapu budoucích obchodních tras světa včetně propočtů nákladů a dopadů na životní prostředí, mladší navrhovaly „řemeslo budoucnosti“ včetně výdělků, vybavení a vzhledu řemeslníka.
Na slavnostní promoci, která se konala souběžně v Plzni i Chebu, převzali účastníci symbolické diplomy. „Je fascinující sledovat, jak děti přemýšlejí o ekonomice – někdy úplně jinak, než dospělí. Vymýšlejí řemesla, která ještě neexistují, řeší ceny, dopady na přírodu i to, co má smysl. Letní škola jim nenápadně ukazuje, že ekonomie není jen o penězích, ale hlavně o světě kolem nás,“ uvedl Jan Tlučhoř, proděkan Fakulty ekonomické ZČU.
Více informací o Letní škole Homo Economicus se dozvíte na jejích webových stránkách.