Technická tvořivost bez hranic: Olympiáda techniky přilákala do Plzně studující z celé Evropy
26. 5. 2025
Chytré nápady, mezinárodní spolupráce a technika. Mezinárodní soutěžní konference Olympiáda techniky Plzeň 2025 přivítala 74 studentů a studentek ze čtyř zemí, kteří ve futuristickém prostředí TechToweru představili, jak může vypadat moderní výuka technických a přírodovědných předmětů.
„Dnes to není jen o soutěžení, ale především o sdílení inspirace a hledání nových cest, jak techniku přiblížit žákům,“ zaznělo z úst organizátorů během zahájení konference.
„Letos studenti představili mimořádně pestrou škálu projektů – od využití umělé inteligence, mikrokontrolerů Arduino, přes výzkum zručnosti žáků až po netradiční výukové pomůcky. A právě tahle různorodost dělá z Olympiády techniky výjimečnou událost,“ uvedl Jan Krotký, jeden z hlavních organizátorů akce.
Například početná výprava z Katovic představila sérii didaktických pomůcek pro děti v mateřské škole – model větrné a vodní turbíny, interaktivní maketu křižovatky nebo funkční model padacího mostu. „Ukazujeme, že technika má své místo už v předškolním vzdělávání – a děti ji milují,“ komentovala jeden z projektů polská účastnice.
Z partnerské univerzity v řecké Patře přivezli studující projekty zaměřené na závažná témata jako cyberstalking, digitální závislosti nebo AI jako nástroj studijního poradenství.
Domácí tým z Plzně představil rozsáhlý projekt Arduino ve škole, jehož výsledkem je volně dostupná metodická publikace pro učitele základních škol. „Cílem bylo ukázat, že i základní škola může být místem, kde se děti setkají s moderními technologiemi, a to srozumitelnou a hravou formou,“ řekl vedoucí týmu Libor Šmíd.
Soutěžní část probíhala ve dvou hlavních sekcích: didakticky odborné práce a multimediální a didaktické výstupy. Porotci udělovali ceny i v menších podsekcích. První místo v sekci multimediálních prací získal právě tým s publikací Arduino ve škole a Martin Valo se svým automatickým systémem pro pěstování rostlin. Mezi další oceněné patřily Anežka Policarová a Kamila Drbalová z Ústí nad Labem za výzkum zručnosti žáků, nebo Adam Novák s projektem o využití simulátorů řízení ve výuce.
„Zaujaly však i kreativní přístupy – například studentka, která prezentovala oděv vyrobený z recyklovaného papíru, nebo dva studenti z různých zemí, kteří nezávisle na sobě navrhli chytrý květináč řízený mikrokontrolérem,“ uvedla Zuzana Pinkrová, vedoucí didaktické sekce.
V odborně-didaktické sekci se letos sešlo nejvíce soutěžících v historii. Hana Obšilová získala první místo za příručku pro práci s žáky se specifickými poruchami učení, Zbyněk Fiala zaujal parním generátorem a Tobiáš Kubovič představil pomůcku s využitím Arduina. „Zajímavé projekty přivezli i studenti z Polska a Slovenska – například model Keplerova dalekohledu nebo projekt Království recyklace,“ dodává Krotký. Porota ocenila také větrnou turbínu z recyklovaných materiálů a chladicí box od plzeňského studenta Patrika Dimova.
Kromě medailových umístění si někteří studenti odvezli i speciální ceny – například certifikáty osobního trenéra od Avalon Fitness nebo kurzy online konverzace ve španělštině a angličtině.
Olympiáda neskončila závěrečným ceremoniálem – druhý den čekal účastníky workshop v Centru robotiky a prohlídka expozic Techmania Science Center.
19. ročník Olympiády techniky, pořádaný katedrou matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické ZČU, zaštiťovali primátor města Plzně Roman Zarzycký, rektor univerzity Miroslav Lávička a děkan fakulty Pavel Mentlík. Cílem bylo propojit studenty a studentky technicky a přírodovědně zaměřených učitelských programů napříč Evropou, umožnit jim sdílet nápady, získat inspiraci z praxe a upozornit na nové trendy ve výuce.
Více informací o soutěži, sborník i časopis jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách: www.olympiadatechniky.cz. Fotografie z akce jsou k zobrazení v online galerii fakulty.